Przed smartfonami były palmtopy

Przed smartfonami były palmtopy

Dzisiaj większość osób korzystających z telefonu komórkowego korzysta ze smartfonu, czyli w pełni mobilnego telefonu z dotykowym ekranem mogącym właściwie pełnić również funkcje laptopa czy tabletu. Mało kto wie, że pierwsze na rynku smartfony nazywały się pocket PC i oparte były na technologii, która dzisiaj jest już historią. Inna nazwa pod jaką znane były te urządzenia to palmtopy i to o nich właśnie będzie mowa, ponieważ są to urządzenia, które powstały zanim usłyszeliśmy o czymś takim jak smartfon. Dzięki urządzeniom pocket PC każdy przedsiębiorca mógł mieć swoją firmę w swojej kieszeni. Te urządzenia pojawiły się na rynku w pierwszej dekadzie obecnego wieku i niestety, ale nie trafiły w gusta użytkowników. Miały kilka wad, przez co nie da ich się w żaden sposób porównać do dzisiejszych smartfonów, ale koncepcja ich używania była bardzo podobna. Miały oferować dostęp do poczty email i prostej przeglądarki internetowej a także umożliwiać komunikację z firmowymi serwerami, po odpowiednim skonfigurowaniu. Niestety, ale pierwsza dekada dwudziestego pierwszego wieku była jeszcze czasem, kiedy technologie mobilne po prostu kulały, w związku z czym siłą rzeczy palmtopy nie mogły się przyjąć. No bo co z tego, że przedsiębiorca miał w kieszeni pocket PC, kiedy za połączenie go z internetem musiał płacić kolosalne pieniądze. Wobec czego można go było wykorzystać jedynie jako bezużyteczny notatnik danych, czyli coś jakby mikro laptop. Ogólnie cała ta koncepcja okazała się delikatną klapą, a wszystko dlatego, że niebyło Nas po prostu stać na korzystanie z takiej technologicznej nowinki.

Nic więc nie zapowiadało tak gigantycznego sukcesu dzisiejszego odpowiednika pocket PC, jaki znamy sprzed kilkunastu lat. Tymczasem zmieniła się koniunktura, zmieniła się nasza gospodarka a my Polacy staliśmy się coraz bardziej zamożniejsi. I przy końcu pierwszej dekady zaczęły pojawiać się już smartfony, czyli urządzenia z w pełni dotykowym ekranem. Aha, bo warto napomnieć, że urządzenia pocket PC też miały ekran dotykowy, ale mógł on być obsługiwany jedynie za pomocą rysika. Były to jeszcze stare typy ekranów TFT, a więc ich obsługa należała po prostu do maksymalnie uciążliwych. Łatwiej było nacisnąć coś rysikiem aniżeli palcem. Natomiast w pierwszych telefonach z dotykowym wyświetlaczem zostało to już bardzo mocno poprawione. I chociaż nadal daleko było do ideału to jednak zaczęliśmy się z tymi urządzeniami oswajać. Dodatkowo potaniały połączenia z internetem, poprawiono też w ogóle technologię stron mobilnych i to wszystko jakoś zaczęło się nagle wszystkim podobać. Niestety, ale pocket PC wymarło śmiercią zupełnie naturalną a ostatnie urządzenia na rynku przestały się pojawiać z końcem pierwszej dekady obecnego wieku. Dzisiaj jeszcze można kupić te urządzenia ale są one robione na zamówienie i mają specjalistyczne oprogramowania, na przykład do przesyłania zamówień ze sklepów do hurtowni.

Gdyby się nad tym wszystkim zastanowić to naprawdę nie wiadomo, dlaczego urządzenia typu pocket PC okazały się taką klapą i taką klęską. Próbowano je nawet ratować i wprowadzono do nich oprogramowanie mobilne, ale kiedy wszystko zostało opanowane przez firmę z Doliny Krzemowej to rynek smartfonów w zasadzie już nie pozwolił na to, żeby te urządzenia podniosły się jeszcze z kolan. Dzisiaj są one ciekawe z punktu widzenia historycznego. Bo przecież miały one z założenia pełnić takie same funkcje jak smartfony. Miały mieć podobną zasadę działania. Tym czasem okazały się one zupełną klęską, a bez smartfonu nikt sobie nie wyobraża dzisiaj życia. Jak to jest możliwe? Otóż przede wszystkim na wszystko musiała przyjść odpowiednia pora. Wszystko musiało przyjść w naturalnym czasie. Również to, że telefony obsługuje się dotykowo. Jak i to , że zastępują one nam dzisiaj komputery i laptopy. Do tego wszystkiego musieliśmy po prostu dorosnąć, ale dzisiaj też jest nas przede wszystkim stać na to, żeby korzystać z takich nowoczesnych telefonów. Tamte urządzenia pocket PC były też szalenie drogie, a dzisiaj są one dostępne dla każdego, ale razem z długim abonamentem. Dzięki temu, że mamy takie coś jak abonamenty możemy mieć piękne smartfony i to za niewielkie pieniądze. Resztę dopłacamy właśnie w postaci miesięcznej opłaty abonamentowej.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment